Komplex Integratív PszichoTerapeuta és komplex integratív terapeuta képzés
– Képzési rend–
Bemeneti feltétel a képzéseinkre
Felnőtt képzés: Okleveles pszichológus (MA vagy MSc ) vagy általános orvosdoktor vagy fogorvosdoktor diploma vagy pszichológusok esetén a mesterképzést (MA vagy MSc) igazoltan elkezdte. /Okleveles gyógypedagógus (MA vagy MSc) végzettséggel kizárólag a Terápiás előtanulmányokra és az NLP-modulra lehet jelentkezni/.
Gyermek képzés: Okleveles pszichológus (MA vagy MSc ) vagy általános orvosdoktor vagy fogorvosdoktor, gyógypedagógus (MA vagy MSc) diploma vagy pszichológusok esetén a mesterképzést (MA vagy MSc) igazoltan elkezdte.
A módszerspecifikus képzettség megnevezése az alapképzettség függvényében
– Komplex Integratív Pszichoterapeuta (pszichoterapeuta ráépített szakképzettség esetén)
– Komplex Integratív Terapeuta (okleveles orvosdoktor/fogorvosdoktor, okleveles pszichológus (MA, MSc), szakpszichológus végzettség esetén).
Tevékenységi kör
A teljes képzés során megszerzett módszertani tudás felhasználása alapvégzettséghez igazodik:
- önálló tevékenységre csak pszichoterapeuta szakképzettség mellett jogosít – Pszichoterápiás tevékenységet csak az a szakember végezhet, aki pszichoterapeuta szakvizsgával rendelkezik. Alap-pszichoterápiás tevékenység (krízisintervenció, szupportív terápia, konzultáció, autogén tréning) végzésére minden pszichiáter szakorvos és klinikai szakpszichológus jogosult).
- minden más végzettség esetén csak – pszichoterapeuta által végzett – szupervízió mellett végezhető a tevékenység nem pszichoterápiás céllal
A módszerspecifikus képzés elemei
Terápiás előtanulmányok főmodul
Pszichopatológia és patopszichológia
60 óra
Mélylélektani alapismeretek modul
20 óra
Pszichoterápiás alapismeretek modul
25 óra
A Pszichopatológia és patopszichológia modul szóbeli vizsgával zárul, a többi modul teljesítéséről a résztvevők tanúsítványt kapnak.
A képzési egység teljesítése alól mentesülnek pszichoterapeuták, a klinikai szakpszichológusok/jelöltek és pszichiáter szakorvosok bemutatott vizsgaigazolás esetén.
/ Módszerspecifikus ismeretek
Katatím Imaginatív Pszichoterápia (KIP)
Elmélet és gyakorlat: 200 óra
Szupervízió: 100 óra /egyéni vagy csoportos – az egyéni alkalom duplaórának számít, maximum 30 óra egyéni szupervízió (ár: maximum 25.000 Ft) számolható el –/ – két különböző szupervizornál
A KIP modul esettanulmány megírásával és védésével zárul.
Szempontok a KIP esettanulmányhoz
A KIP tanúsítvány kiadásának feltétele:
1. teljesített Terápiás előtanulmányok főmodul (vagy vizsgaigazolás)
2. befejezett okleveles pszichológus (MA, MSc) vagy okleveles orvosdoktor képzés
3. teljesített 100 óra egyéni önismeret (a jelölt saját szervezésében) kiképző pszichoterapeutánál vagy szakpszichoterapeutánál*
4. szupervíziós szakaszban legalább 3 eset bemutatása
5. esettanulmány megírása (szupervíziót biztosító konzulenssel egyeztetve) és megvédése: Jelentkezés KIP záróvizsgára
Ericksoni Hipnózis és Rövidterápia (EHR)
Elmélet: 100 óra
Szupervízió: 50 óra
A két modul (KIP, EHR) sorrendje felcserélhető.
*Szakpszichoterapeuta = pszichoterapeuta szakvizsga és teljes módszerspecifikus képzettség (komplex integratív szakpszichoterapeutákat lásd a “Terapeuták” oldalon)
Regresszió és disszociáció elméletei és terápiás technikái
Elmélet és gyakorlat: 40 óra
A Regresszió és disszociáció elméletei és terápiás technikái megkezdésének feltétele a KIP vagy az EHR sikeres teljesítése.
Neurolingvisztikus Programozás – NLP
Elmélet és gyakorlat: 40 óra (2025-től 50 óra)
Az NLP-képzésnek nincs előfeltétele.
=
A képzés zárása
1. Komplex Integratív Esettanulmány elkészítése (6 hónappal a záróvizsga előtt szupervizor konzulenssel egyeztetve)
Esettanulmány megírásának szempontjai
2. A záróvizsgára bocsátás további feltétele:
– A képzés moduljainak teljesítése
– 250 óra pszichoterápiás önismeret (Pszichoterápiás Tanács Szövetség által akkreditált képzőhelyről)
amiből legalább 100 óra egyéni önismeret (a jelölt saját szervezésében) kiképző pszichoterapeutánál vagy szakpszichoterapeutánál*
150 óra csoportos önismeret kiképző pszichoterapeutánál
A záróvizsga teljesítésére a tanulmányok megkezdésétől számítva 7 év áll rendelkezésre.
*Szakpszichoterapeuta = pszichoterapeuta szakvizsga és teljes módszerspecifikus képzettség (komplex integratív szakpszichoterapeutákat lásd a “Terapeuták” oldalon)
Önismeret és sajátélmény (2024 szeptember 1-jétől, felmenő rendszerben)
Önismeret
- A Komplex Integratív Terapeuta ill. Komplex Integratív Gyermekterapeuta cím megszerzéséhez összesen 250 óra önismeret szükséges, melyből
100 óra egyéni önismeret (a jelölt saját szervezésében) kiképző pszichoterapeutánál vagy szakpszichoterapeutánál* is megszerezhető. A megszerzett sajátélmény nem évül el.
*Szakpszichoterapeuta = pszichoterapeuta szakvizsga és teljes módszerspecifikus képzettség (komplex integratív szakpszichoterapeutákat lásd a “Terapeuták” oldalon)
150 óra csoportos önismeret
-
- KIGYT képzés esetén: kötelezően elvárt a 150 óra kiképző terapeutánál szerzett pszichodráma – mely a Magyar Pszichodráma Egyesület által indított, pozíciószámmal rendelkező csoportból származik. (Megjegyzés: KIGYT-ben elfogadott a kiképző terapeutánál szerzett pszichodráma-sajátélmény, nem szükséges feltétel, hogy a kiképző pszichoterapeuta legyen.)
-
- Felnőtt képzés esetén bármely csoportos módszerben szerzett önismeretet elfogadunk, amely kiképző pszichoterapeutától származik. Csoportos önismeret 150 órája kiváltható 150 óra egyéni önismerettel.
Aki nem a MAKOMP-nál teljesíti az egyéni sajátélményt, annak javasolt, hogy KIP módszerben szerezzen legalább 20 óra sajátélményt.